Darmowa dostawa od 199,00 zł
Listy zakupowe
Dodaj do nich produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak myć pędzle do makijażu krok po kroku

2017-07-25
Wykonanie makijażu, czy to dziennego, czy wieczorowego, na większe wyjście, wymaga od nas używania różnego rodzaju akcesoriów. Nieraz malujemy się w pośpiechu, pozostawiamy więc pędzle do makijażu i inne akcesoria brudne, często z pozostałościami używanych wcześniej produktów. Następnego dnia, również nie mając wiele czasu, malujemy się tymi samymi narzędziami… Stop! Czy wiesz, ile bakterii zgromadziło się przez noc w pędzlach do makijażu, które pozostawiłaś nieumyte? Użycie ich w takim stanie może spowodować problemy skórne i jest zwyczajnie niehigieniczne. Dlatego higiena pędzli jest niezmiernie ważna. Jak czyścić pędzle do makijażu, by zachować niezbędna higienę oraz by narzędzia służyły nam doskonale jak najdłużej?

Dlaczego należy tak bardzo dbać o higienę pędzli do makijażu?


Pędzle, które używane są codziennie i każdego dnia mają styczność ze skórą oraz z wydzielanym przez nią sebum to idealne miejsce dla rozwoju bakterii. Z każdym użyciem akcesoriów do makijażu na każdym z nich osadza się warstwa martwego naskórka, sebum oraz kurzu,. a także wielu innych zanieczyszczeń. W połączeniu z pozostałościami kosmetyków, na pędzlu powstaje więc doskonałe środowisko dla bakterii.

Wykonywanie makijażu brudnym narzędziem może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Problemy skórne, takie jak trądzik czy wypryski, to tylko jedna z opcji, bowiem używanie brudnych pędzli skutkować może nawet stanami zapalnymi i infekcjami wywołanymi zatkaniem porów.

Innym powodem jest to, że niemyte pędzle, w których nadal są pozostałości produktów, mogą utrudniać wykonanie precyzyjnego makijażu. Drobinki te mogą zmieniać kolor kosmetyku używanego aktualnie, co nie wygląda estetycznie.

Jak często należy myć pędzle do makijażu?


Zależy to od typu kosmetyku, który danym pędzlem nakładamy. W przypadku produktów tłustych, takich jak podkład czy korektor, niezbędne jest codziennie czyszczenie, najlepiej po każdym użyciu. W pozostałościach tego typu produktów najszybciej rozwijają się bakterie. Poza tym, fluid czy krem BB to kosmetyki lepkie, które sklejają włosie pędzla. Uniemożliwia to ponowne wykonanie precyzyjnego makijażu. Podobnie jest w przypadku pędzli mniejszych, którymi nakładasz eyeliner czy cienie w kremie, które również pozostawiają resztki na pędzlach. Tu także niezbędne jest codzienne mycie.

Pędzle do różu, bronzera czy pudru mogą być czyszczone rzadziej, mniej więcej raz w tygodniu. Sypkie produkty nie pozostawiają tak wiele resztek, w których rozwijają się bakterie, jednak o ich higienę nadal należy bardzo dbać. Jeśli jednak masz cerę z niedoskonałościami, rozważ mycie pędzli do makijażu częściej, by możliwie najbardziej wyeliminować ryzyko wystąpienia infekcji.

Jak myć pędzle do makijażu - instrukcja krok po kroku

  • namocz włosie pędzla, wkładając do miski z wodą lub używając bieżącej wody. Pamiętaj, by nie zamoczyć skuwki! 
  • nałóż na włosie kosmetyk do mycia: może być to szare mydło, które sprawdza się doskonale w przypadku pędzli do makijażu z naturalnego włosia, takich jak pędzle Hakuro H13, dostępne w drogerii Ekobieca.pl. Można również użyć szamponu dla niemowląt lub olejku, jednak ten ostatni sposób nadaje się jedynie do mycia pędzli o włosiu syntetycznym - takim jak Hakuro H50. 
  • po nałożeniu produktu na włosie, delikatnie pocieraj, aż wypłynie kolorowa piana
  • po umyciu warto spryskać pędzle do makijażu płynem do dezynfekcji, a następnie delikatnie otrzyj je ręcznikiem papierowym. 
  • pozostaw pędzle do naturalnego wyschnięcia, nie stosuj suszarki. By zadbać o kształt pędzla, przygotuj folię aluminiową, zrób w niej otwory, a następnie owiń w nią pędzle. 
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
pixel