Darmowa dostawa od 199,00 zł
Listy zakupowe
Dodaj do nich produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Olejowanie włosów. Od czego zacząć? Jaki wybrać olej?

2021-03-29
Olejowanie włosów. Od czego zacząć? Jaki wybrać olej?

Co to jest olejowanie włosów?


Olejowanie włosów jest coraz bardziej popularnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który łatwo wykonać w domowym zaciszu. Zapewnia dogłębne odżywienie i poprawę kondycji włosów, a przy regularnym stosowaniu umożliwia utrzymanie ich w dobrym stanie. Polega na nałożeniu odpowiedniego oleju na włosy. Jest to bardzo proste i niesamowicie efektywne, ale żeby osiągnąć zamierzony cel należy zwrócić uwagę na to w jaki sposób i z użyciem jakich produktów wykonuje się olejowanie włosów.

Rodzaje olejowania włosów


Istnieje wiele metod olejowania zaczynając od tego, że dzielimy je w zależności od miejsca nakładania oleju i tym razem skupimy się na olejowaniu włosów na długości. Na różne sposoby można też podejść do samej aplikacji. Podstawową i najbardziej skuteczną metodą jest olejowanie na podkład nawilżający. Warto zaznaczyć, że sam emolient (olej) nie nawilży, odpowiada on jedynie za domknięcie nawilżenia. Dlatego tak ważne jest zastosowanie podkładu nawilżającego pod olejowanie. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju hydrolaty, mgiełki, żele. Jeżeli chcecie działać szybko można rozpylić na włosach, bądź skórze głowy wodę różaną z MakeMeBio. Większość z Was pewnie zna najbardziej klasyczny żel aloesowy od Holika Holika, jednak inne firmy takie jak Frudia, czy Skin79 prześcigają się w produkcji tego typu kosmetyków. Powstało wiele wariacji zapachowych takich jak Łagodzący brzoskwiniowy żel do skóry z Frudii, czy żel kokosowy wielofunkcyjny ze Skin79. Każdy z nich nadaje się jako podkład pod olejowanie włosów.

 

Jak dobrać olej do porowatości włosów?


Wiedząc już w jaki sposób zabrać się za zabieg olejowania włosów, warto skupić się na tym jaki olej wybrać. Przy wyborze produktu do olejowania włosów na długości powinniśmy się na chwilę zatrzymać i określić porowatość, czyli jak bardzo łuski włosa są rozchylone. Jest to istotne, ponieważ do każdego typu włosów sprawdzają się inne oleje.


Włosy niskoporowate to takie, w których łuski prawie nie są rozchylone, za to ściśle przylegają. Charakteryzuje je gładkość, sprężystość, łatwość rozczesywania oraz ogólnie zdrowy wygląd. Takie włosy są trudne do stylizacji. Do włosów o niskiej porowatości najlepiej sprawdzą się oleje, które składają się z głównie z nasyconych kwasów tłuszczowych, ponieważ mają one małe cząsteczki, łatwo wnikające w głąb włosa. Do najlepszych olejów do włosów niskoporowatych zaliczamy:


Włosy średnioporowate posiadają nieznacznie rozchylone łuski. Są one często pozbawione blasku, matowe, mają tendencję do rozdwajania, są podatne na stylizację, jednak mogą się puszyć i elektryzować. Najbardziej odpowiednimi dla nich olejami są te składające się z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, posiadających średnie cząsteczki. Najlepsze oleje do włosów średnioporowatych:


Włosy wysokoporowate charakteryzują się mocno odstającymi łuskami. W tym wypadku porowatość może być naturalna lub spowodowana zabiegami fryzjerskimi, stylizacją na gorąco oraz farbowaniem. Są to włosy delikatne, łamliwe, rozdwajające się, puszące oraz z tendencją do kręcenia. Sprawdzą się do nich oleje zarówno o średnich jak i dużych cząsteczkach, czyli głównie składające się z kwasów wielonienasyconych z grupy omega-3 i omega-6. Najłatwiej je sobie wyobrazić jako te pozyskiwane z drobnych nasion. Najlepszymi olejami do włosów wysokoporowatych są:

 

Jak rozpoznać porowatość włosów i dobrać olej?


Warto zaznaczyć, że włosy nie muszą mieć jednej porowatości od nasady aż do końca. Często zdarza się tak, że od cebulki łuski rozchylone są nieznacznie, natomiast bliżej końców odstają coraz bardziej. Jest to jak najbardziej normalne. Można stosować zamiennie różne oleje i szukać tego, który nasze włosy polubią najbardziej. Porowatość można rozpoznać wykonując testy dostępne w internecie. Dobranie odpowiedniego oleju powinno odbywać się metodą wielu prób. Producenci kosmetyków ułatwiają nam dobór oleju na przykład Your Natural Side wypuszczając je w niewielkich 10ml pojemnościach, czy też Anwen dedykując swoje produkty do każdej z porowatości.


Jak poprawnie olejować włosy?


Wiedząc już w jaki sposób podejść do olejowania włosów oraz jakie produkty wybrać można przejść do działania. Należy zacząć od dokładnego rozczesania pasm i podzielenia włosów na partie, żeby łatwiej można było dotrzeć do większej ich ilości. Dobrze jest zwrócić uwagę na odpowiednie narzędzie do czesania. Najlepiej sprawdzi się tutaj szczotka z włosiem dzika w połączeniu z nylonowym, jakie oferuje Olivia Garden oraz Deni Carte. Jeżeli wybieracie olejowanie na podkład nawilżający, pierwszym etapem będzie nałożenie go na włosy. Nie należy przesadzić z ilością. Produkt nie powinien ociekać z pasm, włosy muszą być nim delikatnie zwilżone. Głównym punktem całego zabiegu jest aplikacja wybranego wcześniej oleju na włosy. W tym wypadku również kluczem jest odpowiednia ilość produktu, dobieramy ją w zależności od długości włosa (włosy do ramion ok 1 łyżeczka, włosy do pasa do 2 łyżek). Olej nakładamy najpierw na dłoń, a następnie wmasowujemy dokładnie w pasma i rozczesujemy najlepiej grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach. Tak naolejowane włosy zabezpieczamy gumką, spinką lub w najłatwiejszy sposób nakładamy na nie turban z Anwen. Dzięki takiemu zabezpieczeniu materiałem, składniki nawilżające i odżywcze zawarte w produkcie łatwiej przeniknęły do włosa.

 

Jak długo powinien trwać taki zabieg? Minimalny czas, który powinniśmy poświęcić trzymając olej na włosach to godzina. Można jednak przetrzymać go nawet całą noc.


Jak zmyć olej z włosów?


Wiele osób boi się tego, że olejowanie włosów spowoduje ich dodatkowe przetłuszczenie oraz problemy z dokładnym domyciem. Nie ma się czego bać! Wszystkie te obawy rozwieje odpowiednie usunięcie oleju – emulgowanie. Jak skutecznie się za to zabrać? Po uwolnieniu włosów z turbanu lub usunięciu gumki, czy spinki należy najpierw spłukać je bardzo ciepłą wodą. Już ta czynność zmyje część oleju. Następnym etapem będzie faktyczna emulgacja odżywką bez zawartości silikonów.

Najlepszymi odżywkami do usuwania oleju z włosów są Receptury Babuszki Agafi maska do włosów drożdżowaGarnier Fructis Hair Food oraz Emolientowa Róża Anwen. Po nałożeniu produktu i przetrzymaniu go na włosach kilka minut należy zmyć go wodą. Dalej postępujemy już tak, jak przy klasycznym myciu włosów. Aplikujemy szampon na skórę głowy i tym, co spłynie zmywamy resztki z długości. Ważny jest dobór delikatnie myjącego produktu. Najlepszymi szamponami do domywania oleju będą te z łagodnymi detergentami szampony z firmy EcolabFitokosmetikVianek.

Można oczywiście usunąć olej z włosów samym produktem myjącym, jednak warto wykonać tą czynność dwukrotnie. Nałożenie odżywki jest później możliwe, jednak nie konieczne.


Olejowanie włosów skutecznie poprawia ich jakość, a wykonywane regularnie raz lub dwa w tygodniu przez dłuższy czas może zastąpić zabiegi kondycjonujące u fryzjera. Nie należy się go obawiać. Wykonanie wszystkich etapów w odpowiedni sposób i dobranie prawidłowego oleju do porowatości gwarantuje sukces!

 

Zachęcamy także do obejrzenia live, na którym nasza Magda i Magda z kanału skintherapy22 razem olejowały włosy i rozmawiały na temat najlepszych metod olejowania i korzyści z niego płynących :)

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

pixel