Jak sobie radzić z cerą wrażliwą – codzienna pielęgnacja cery wrażliwej w domu
Cera wrażliwa – charakterystyka, przyczyny i pielęgnacja
Osoby, które mają cerę wrażliwą, codziennie zmagają się z problemem podrażnień, reakcji alergicznych i zaczerwienień wywołanych przez kosmetyki do pielęgnacji. Cera skłonna do problemów dermatologicznych może przysporzyć wiele zmartwień, a dodatkowo znacznie utrudnia wybór produktów. Jak dbać o cerę, która jest wrażliwa i jakich kosmetyków do pielęgnacji używać, aby uniknąć podrażnień i dyskomfortu?
Jak rozpoznać wrażliwą cerę?
Wrażliwość cery najczęściej wiąże się ze skórą suchą i atopową, nie jest to jednak reguła, która sprawdzi się w każdym przypadku. Niekiedy cera wrażliwa i skłonna do podrażnień może być również scharakteryzowana jako tłusta czy mieszana. Skóra wrażliwa jest także schorzeniem towarzyszącym np. łojotokowemu lub atopowemu zapaleniu skóry oraz trądzikowi różowatemu. Tym, co wyróżnia cerę wrażliwą, jest duża skłonność do reakcji alergicznych, zaczerwienień, a także pękających naczynek. To z pewnością również skóra bardzo problematyczna o niskiej odporności na czynniki drażniące. Z tego względu pielęgnacja cery wrażliwej w domu wymaga szczególnej uwagi, często konsultacji z dermatologiem i alergologiem, a także dobrania odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji cery. Najczęściej kosmetyki do pielęgnacji cery wrażliwej pozbawione są substancji zapachowych, konserwantów, silikonów.
Cechy skóry wrażliwej
Na nadmierną reakcję skóry ma wpływ wiele czynników, najczęściej są to:
- zmiany temperatur, wiatr, mróz, upał;
- zanieczyszczenie środowiska,
- monotonna dieta,
- agresywne środki do sprzątania domu, prania,
- kosmetyki, które zawierają składniki potencjalnie drażniące skórę,
- długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
- brak ruchu,
- używki - papierosy, alkohol
- ,spożywanie pikantnych potraw i przypraw o działaniu rozgrzewającym,
- stres.
Na wiele rzeczy mamy wpływ, możemy się lepiej odżywiać, dbać o codzienną porcję ruchu, wybierać kosmetyki i środki czystości i bezpiecznych składach. Jednak nie na wszystko mamy wpływ i dlatego musimy nauczyć się, jak minimalizować objawy wrażliwości, aby ukoić skórę i unikać pogłębienia zmian.
Cechy skóry wrażliwej
Typowe objawy nadwrażliwości skóry wrażliwej możemy zaobserwować gołym okiem. Są to:
- Pieczenie, szczypanie skóry
- Zaczerwienienie
- Uczucie ściągnięcia skóry, najczęściej zaraz po umyciu twarzy
- Suchość skóry
- Nadmierne łuszczenie
- Drobne krostki
- Opluchlizna
Kosmetyki do pielęgnacji cery wrażliwej
Osoby z cerą wrażliwą często mają trudności z doborem kosmetyków. Pielęgnacja skóry wrażliwej powinna polegać na wyeliminowaniu produktów o działaniu agresywnym, najczęściej bez substancji zapachowych czy silikonów. Warto jest zrezygnować z peelingów mechanicznych, aby uniknąć podrażnienia skóry i dodatkowego pocierania na rzecz peelingów enzymatycznych. W codziennej pielęgnacji warto jest sięgnąć po produkty delikatne, łagodnie działające na skórę. Kluczową sprawą jest dbanie o barierę hydropipidową.
Składniki aktywne a cera wrażliwa
Wybierając kosmetyki do cery wrażliwej warto jest zwrócić uwagę na substancje, które łagodzą podrażnienia i chronią skórę. Warto jest wybierać kosmetyki, które zawierają w swoim składzie:
- Aloes – posiada właściwości łagodzące podrażnienia, regenerujące.
- Alatonina – nawilża i regeneruje.
- Pantenol – dba o odpowiednie nawilżenie skóry.
- Wąkrota azjatycka - koi i łagodzi podrażnienia oraz działa regenerująco.
- Ceramidy - odbudowują i wzmacniają barierę ochronną oraz wspomagają regenerację i odpowiednie nawilżenie skóry.
- Mocznik – doskonale nawilża.
- Witaminy A, C, E
Kremy nawilżające do cery wrażliwej
Odpowiednie nawilżenie skóry jest podstawą w pielęgnacji każdego typu cery. To jednak szczególnie istotne w przypadku cery wrażliwej, gdyż jest ona skłonna do przesuszenia, co dodatkowo ją podrażnia i pogłębia problemy dermatologiczne. Kremy nawilżające do cery wrażliwej powinny mieć odpowiedni skład pozbawiony substancji o działaniu uczulającym – nie powinny mieć żadnych barwników ani mocnych zapachów. Tego rodzaju produkty wymagają również dokładnego przebadania pod kątem dermatologicznym. Ich skład powinien być również wzbogacony o substancje kojące i łagodzące, a także działające przeciwatopowo.
Oczyszczanie cery wrażliwej
Odpowiedzią na to, jak dbać o cerę ze skłonnością do podrażnień i reakcji alergicznych, jest stosowanie produktów o jak najprostszym składzie. Oczywiście, naturalne składniki również mogą być przyczyną alergii, jednak w znacznie mniejszym stopniu podrażnią skórę niż te chemiczne. Do codziennego oczyszczania cery najlepiej używać delikatnych produktów, które nie będą naruszały bariery hydrolipidowej skóry.
Makijaż, demakijaż i płyn micelarny do cery wrażliwej
Oczywiście kwestia makijażu jest bardzo problematyczna przy cerze wrażliwej. Reakcje alergiczne wywołuje wszystko to, co ma kolor i zapach, a tych dwóch nie brakuje w kosmetykach do makijażu. Należy zatem wybierać tylko wysokiej jakości produkty przebadane dermatologicznie i polecane cerze skłonnej do podrażnień. Najlepiej wybrać dla siebie odpowiednie kosmetyki, testując je i stosować sprawdzone i pewne produkty. Ważny jest również odpowiedni demakijaż. Do zmywania makijażu najlepiej zastosować delikatny płyn micelarny, przeznaczony właśnie do stosowania na cerę delikatną i skłonną do podrażnień. Oczywiście, w przypadku cery wrażliwej nie można sobie również pozwolić na długie niezmywanie makijażu, ponieważ jest to niekorzystne dla każdego rodzaju cery, w szczególności zaś tej wrażliwej i skłonnej do podrażnień oraz zaczerwienień.
Ochrona przed słońcem do cery wrażliwej
Oczywiście cera wrażliwa jest również zdecydowanie bardziej narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych, dlatego w przypadku skóry podatnej na podrażnienia i zaczerwieniania należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią ochronę przed promieniami UV. Wybieraj filtry o jak najwyższym filtrze przeciwsłonecznym, SPF50, aby zapewnić swojej skórze właściwą fotoochronę.