Darmowa dostawa od 199,00 zł
Listy zakupowe
Dodaj do nich produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
CLARESA Lakier hybrydowy French Time 2 5g

CLARESA Lakier hybrydowy French Time 2 5g

8,99 zł16,89 zł
1,80 zł / g
CLARESA Lakier hybrydowy French Time 6 5g

CLARESA Lakier hybrydowy French Time 6 5g

8,99 zł16,89 zł
1,80 zł / g
CLARESA Lakier hybrydowy French Time 8 5g

CLARESA Lakier hybrydowy French Time 8 5g

8,99 zł16,89 zł
1,80 zł / g
CLARESA Lakier hybrydowy French Time 4 5g

CLARESA Lakier hybrydowy French Time 4 5g

8,99 zł16,89 zł
1,80 zł / g

Dezodoranty do ciała, czy antyperspiranty – co wybrać?

2019-07-25

Wśród codziennie stosowanych kosmetyków do higieny nie powinno zabraknąć preparatów zapewniających poczucie świeżości. Skuteczny dezodorant do ciała jest bardzo ważny, zwłaszcza latem, kiedy pot wydziela się znacznie intensywniej pod wpływem wysokiej temperatury. Często jednak dezodoranty do ciała nie wystarczają i dla pełnego komfortu warto sięgnąć po dobry antyperspirant. Wbrew pozorom dezodorant i antyperspirant to dwie odmienne kategorie produktów do higieny, które działają w inny sposób. Sprawdź, jaka jest między nimi różnica, na co zwracać uwagę i jak wybrać najlepszy antyperspirant oraz dezodorant.

Dlaczego się pocimy i jak pot wpływa na nasze zdrowie?

Wydzielanie potu jest niezbędne do zachowania prawidłowej temperatury ciała. W ten sposób organizm oddaje ciepło, zapobiegając przegrzaniu. Sygnał o koniecznym ochłodzeniu dociera do mózgu nie tylko pod wpływem wysokiej temperatury otoczenia, lecz także, gdy się stresujemy, ćwiczymy lub zjadamy pikantne potrawy.
Wraz z potem wydalane są m.in. woda, amoniak, kwas moczowy i elektrolity, a cała ta mieszanka jest pozbawiona zapachu. To bakterie, traktujące pot jako pożywkę, są powodem nieprzyjemnego zapachu ciała, a najwięcej jest ich pod pachami, na stopach i w fałdach skórnych.
Pot nie jest więc szkodliwy i ma swoje biologiczne zadanie, choć w niektórych przypadkach potliwość może być sygnałem innych dolegliwości, np. zmian hormonalnych. Nie bez znaczenia pozostaje również dyskomfort związany z przykrym zapachem i często osłabiona pewność siebie.

Dezodoranty do ciała kontra bakterie

Dezodoranty do ciała najczęściej mają składniki nadające skórze piękny, świeży zapach, a możliwości kompozycji zapachowych są niezliczone. Niektóre naturalne dezodoranty do ciała, zwłaszcza te do skóry wrażliwej, nie mają zapachu lub ograniczają się do lekkiej nuty świeżości, przypominającej mydło.
Nie trudno się domyślić, że dezodorant do ciała maskuje nieprzyjemny zapach. Jednak dobre dezodoranty do ciała działają również hamująco na bakterie.
Najlepsze dezodoranty do ciała to takie, które poza hamowaniem nieprzyjemnego zapachu dodatkowo mają inne działanie, np.:

  • nawilżające działanie na skórę – dodatek np. olejków roślinnych wpływa korzystnie na płaszcz skóry, chroniąc ją przed podrażnieniami i zmiękczając naskórek, co zapobiega wysuszeniu;
  • długotrwałe działanie – na nic zda się cudowny zapach, jeśli już po niecałej godzinie bakterie przejmą kontrolę i znów pojawi się dyskomfort;
  • pochłanianie wilgoci – dobry dezodorant do ciała pochłania pot, dzięki czemu mamy poczucie suchej skóry, bez mokrych śladów pod pachami i na ubraniu;
  • brak śladów po dezodorancie – warto, aby kosmetyk nie pozostawiał śladów, czyli białego nalotu, kuleczek czy odbarwień;
  • delikatność dla skóry – dezodorant najczęściej stosujemy codziennie, dlatego bez wątpienia nie może podrażniać skóry.


W naszej drogerii znajdziesz dobre dezodoranty do ciała, damskie i męskie, zarówno w sztyfcie, roll-onie, jak i sprayu.

Antyperspiranty – sposób na nadpotliwość

Często nawet najlepszy dezodorant do ciała okazuje się mało skuteczny, jeśli problemem jest nadpotliwość, czyli wydzielanie potu w nadmiarze. Warto wówczas zdecydować się na antyperspirant, który działa nieco inaczej od dezodorantu.
Antyperspiranty, zawierające chlorek glinu (aluminium) w różnych stężeniach, mają właściwości zamykające pory łojowe, co hamuje wydzielanie potu, a nie jedynie maskuje go, jak w przypadku dezodorantów. Nie oznacza to jednak, że dezodoranty nie są skuteczne. Wręcz przeciwnie, naturalne dezodoranty bez aluminium często określane są jako bardzo skuteczne i co więcej, bezpieczniejsze. Ważne jest, żeby dezodorant i antyperspirant były odpowiednio dobrane i prawidłowo stosowane.
Dezodoranty są łagodniejsze dla skóry i można je stosować na większą powierzchnię ciała. Antyperspiranty z kolei sprawdzają się punktowo, np. pod pachy, na stopy lub dłonie. Poza tym, stosując antyperspirant, warto pamiętać o kilku ważnych zaleceniach.

1. Nie stosuj antyperspirantu na części ciała, które nie wymagają hamowania potu – pot jest zjawiskiem naturalnym, potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania ciała pod względem biologicznym, dlatego możemy hamować jego wydzielanie tylko, gdy jest to konieczne.

2. Nie stosuj antyperspirantu na noc – warto pozwolić skórze odpocząć w czasie nocy. Ponadto, wraz z potem wydzielane są zanieczyszczenia i toksyny z organizmu – czasem lepiej więc się troszkę się wypocić, niż zatrzymywać toksyny w ciele.

Sprawdź antyperspiranty i inne preparaty higieniczne do pielęgnacji ciała w naszej drogerii!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019

Polecane

pixel