Darmowa dostawa od 199,00 zł
Listy zakupowe
Dodaj do nich produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak powinna wyglądać optymalna pielęgnacja jamy ustnej - jak prawidłowo dbać o zęby i dziąsła

2019-03-05
Jama ustna to szczególnie wrażliwa przestrzeń, która wymaga specjalnej pielęgnacji. Często pojęcie o tym, jak dbać o jamę ustną, ogranicza się jedynie do szczotkowania zębów dwukrotnie w ciągu dnia. Oczywiście, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem, może okazać się to niewystarczające. Dla dobrej kondycji zarówno dziąseł, jak i zębów należy stosować odpowiednią pielęgnację jamy ustnej.

Szczotkowanie zębów

Mycie zębów dwa razy dziennie przez około 3 minuty to absolutna podstawa higieny jamy ustnej. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby szczotkowanie zębów po każdym spożytym posiłku, aczkolwiek jest to niezwykle trudne do wykonania podczas wypełniania swoich zwykłych obowiązków. Niezwykle istotny jest wybór szczoteczki i pasty do zębów. W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje włosia:

  • miękkie,
  • średnie (średnio-twarde),
  • twarde.

Ich wybór powinien być uzależniony od wrażliwości dziąseł. Jeśli są podatne na podrażnienia i krwawienie podczas szczotkowania, do ich mycia powinno się używać wyłącznie szczoteczek z miękkim włosiem. Twarde włosie z kolei będzie dobre tylko dla osób o mocnych dziąsłach, zaś optymalnym wyborem do pielęgnacji jamy ustnej jest średnia twardość.

Jaką pastę do zębów wybrać

Wybór preparatu do mycia zębów powinien być uzależniony od stopnia wrażliwości zarówno dziąseł, jak i zębów. Osoby nieborykające się z żadnym problemem dotyczącym zdrowia zębów i jamy ustnej mogą sobie pozwolić na większą swobodę. Jeśli natomiast ktoś cierpi na paradontozę, nadwrażliwość, odsłonięte szyjki czy inne schorzenia, wybór pasty jest kluczowy w poprawie stanu zdrowia. Bo oprócz odpowiedniej higieny jamy ustnej, preparaty te zapewniają poprawę kondycji dziąseł i zębów oraz łagodzą objawy schorzeń. Co do odpowiedniego preparatu, można skonsultować się z dentystą, jeśli problem nie jest poważny, można również sugerować się opisami opakowań i ulotkami produktów.

Wybielające pasty do zębów i wspomagacze wybielania

Ostatnimi czasy niezwykłą popularnością cieszą się wszelkie produkty wybielające. Ich podstawowym przeznaczeniem jest poprawa estetyki szkliwa, usuwanie powierzchniowych przebarwień i lekka poprawa odcienia. Warto je jednak stosować również z innego powodu. Mianowicie, środki wybielające zęby zawierają substancje ścierające, a te są doskonałe w walce z powstawaniem kamienia nazębnego. Stosowanie ich 1-2 razy w tygodniu pozwala zmniejszyć ryzyko budowania się kamienia, warto zatem włączyć je do pielęgnacji jamy ustnej. Z takimi produktami należy jednak także uważać, gdyż stosowanie ich bardzo często przez zbyt długi okres może doprowadzić do znacznego osłabienia szkliwa. Wybielające pasty do zębów i ,,wspomagacze’’ wybielania nie są również wskazane dla osób z nadwrażliwością.

Codzienne nitkowanie zębów

Często zapomina się o nitkowaniu zębów. Jest to istotne przede wszystkim dlatego, że nawet najdokładniejsze szczotkowanie nie pozwala zupełnie oczyścić szczelin między zębami. Jest to jednak możliwe przy użyciu nitki, która bez problemu zmieści się w tak małej przestrzeni i wydobędzie zanieczyszczenia. Dodatkowo nitkowanie zębów również zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.

Płyn do płukania jamy ustnej

Optymalna pielęgnacja jamy ustnej to szczotkowanie zębów po każdym posiłku, jak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe. Dobrą alternatywą jest posiadanie przy sobie małej buteleczki z płynem do płukania jamy ustnej. Produkt ten skutecznie odświeża oddech, pozwala pozbyć się resztek pokarmu i ma składniki aktywne poprawiające kondycję szkliwa.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019

Polecane

pixel