Darmowa dostawa od 199,00 zł
Listy zakupowe
Dodaj do nich produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
CLARESA Lakier hybrydowy French Time 4 5g

CLARESA Lakier hybrydowy French Time 4 5g

8,99 zł16,89 zł
1,80 zł / g
CLARESA Lakier hybrydowy French Time 3 5g

CLARESA Lakier hybrydowy French Time 3 5g

8,99 zł16,89 zł
1,80 zł / g
CLARESA Lakier hybrydowy French Time 6 5g

CLARESA Lakier hybrydowy French Time 6 5g

8,99 zł16,89 zł
1,80 zł / g
CLARESA Lakier hybrydowy French Time 7 5g

CLARESA Lakier hybrydowy French Time 7 5g

8,99 zł16,89 zł
1,80 zł / g
CLARESA Lakier hybrydowy French Time 8 5g

CLARESA Lakier hybrydowy French Time 8 5g

8,99 zł16,89 zł
1,80 zł / g

Jak sprawić, żeby wnętrze domu stało się bardziej Hygge, czyli duński sposób na szczęście

2019-03-07

Już od kilku lat europejski rynek jest nieustannie podbijany przez wieści płynące z północy, a dokładniej z Danii, gdzie od dawna opracowywany jest przepis na szczęście. Określane jest ono jednym słowem - Hygge. Aby życie można było określić tym mianem, należy przede wszystkim zadbać o przytulne wnętrze, odpowiednie ozdoby, oświetlenie, atmosferę, a także zapach panujący w domu. Oto kilka kroków niezbędnych do stworzenia klimatu Hygge.

Wewnętrzna równowaga, czyli Hygge

Słowo Hygge jest dla wielu osób zupełną nowością, a przede wszystkim sprawia trudności w jego wymówieniu. Pochodzi z języka duńskiego, a przetłumaczyć je można na polskie odpowiedniki, takie jak: przytulny, komfortowy, wygodny, ciepły. Słowo hygge stanowi połączenie każdego z tych wyrażeń. W szerszym tego słowa znaczeniu rozumiana jest również wewnętrzna równowaga, szczęście oraz poczucie bezpieczeństwa. To również rzeczownik określający poprawę nastroju, pozwalanie sobie na drobne przyjemności, celebrowanie wspólnie spędzanego czasu i cieszenie się chwilą obecną. Słowo Hygge cieszyło się ogromną popularnością w roku 2016, jednak filozofia z nim związana jest popularna do dziś, podobnie jak style skandynawskich wnętrz.

Odpowiednie oświetlenie domu

To jedna z ważniejszych kwestii związanych z duńską filozofią szczęścia. Światło musi być ciepłe i lekko przytłumione. Najlepiej oddaje je właśnie oświetlenie uzyskane z pomocą mniejszych lampek, kinkietów, a przede wszystkim świeczek ozdobnych. Duńczycy palą ich ponad miarę, w każdym domu znajduje się ich zapas. Są wkomponowane w wystrój pomieszczeń, cieszą oko zarówno wtedy, kiedy są zgaszone, jak również podczas palenia. Świeczki ozdobne to obowiązkowy element w pomieszczeniu w stylu skandynawskim. Mogą być zarówno zapachowe, jak i proste, pozbawione aromatu, jednak, aby długi zimowy wieczór mógł być hyggelig, z pewnością muszą się pojawić. Oprócz tego mile widziane są łańcuchy ze światełkami, mimo że jest to ozdoba przede wszystkim świąteczna, sprawdzi się przez cały rok.

Dekoracje, ozdoby i przytulne wnętrze

Już samo oświetlenie zdecydowanie wpływa na to, że wnętrze jest zapraszające i ciepłe, a efekt ten mają nasilić również odpowiednie dekoracje. Zgodnie z filozofią Duńczyków, na poprawę nastroju wpływają takie elementy, jak ramki ze zdjęciami, poduszki, ciepłe koce, wygodny fotel, kominek (jeśli go brak, konieczna jest większa ilość świec), książki i drewniane dekoracje (ozdoby, figurki, poszczególne meble, jak stolik do kawy, czy nawet podłoga).

Hygge a odpowiedni zapach w domu

Samopoczucie w domu oraz nastrój uzależnione są od wszystkich zmysłów. Duże znaczenie w budowaniu nastroju hygge ma również zapach. Doskonałym narzędziem do stworzenia odpowiedniego aromatu są woski zapachowe. Z ich pomocą można sprawić, że pomieszczenie czy nawet cały dom zostanie otulone przyjemną nutą. Najlepszym wyborem do stworzenia nastroju hyggelig są zapachy ,,ciężkie”, słodkie, otulające, nawiązujące do napojów i przekąsek. Istnieją również specjalne kompozycje zapachów w formie wosków zapachowych, które trudno jednoznacznie porównać do konkretnego aromatu, ale które tworzą w pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. Są to chociażby woski Yankee Candle o nazwie ,,Home sweet home”, ,,All is bright” ,,,Calm & Quiet place” czy woski Kringle ,,Fireside”.

Przekąski i napoje w stylu hygge

Duńska filozofia szczęścia nie pomija żadnego ze zmysłów, dlatego w jej klimat wpisują się także odpowiednie doznania smakowe. Wśród napojów, które są hyggelig, króluje herbata, gorąca czekolada czy aromatyczny grzaniec. Jeśli chodzi o przekąski, najbardziej ,,przytulne’’ są z pewnością domowe wypieki, takie jak cynamonowe bułeczki, ciasteczka, drożdżowe placuszki i wszystkie inne smakołyki, które są smaczne i domowej roboty.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixel