Jak zapobiec tunelowaniu świecy i jak naprawić świecę z tunelem?
Co to jest tunelowanie świecy?
Tunelowanie świecy to zjawisko, które występuje podczas jej palenia i polega na tym, że tylko niewielka część wosku wokół knota się topi, tworząc wgłębienie lub studnię, w której pali się knot.
Tunelowanie świecy może to wpłynąć na trwałość i jakość zapachu. Na szczęście istnieją sposoby, aby temu zapobiec.
Przyczyny tunelowania świec?
Przyczyną tunelowania świec jest ich niewłaściwy sposób palenia, czyli świecę gasimy zbyt wcześnie, wosk nie ma szansy roztopić się równomiernie, co może prowadzić do powstania tunelu. Niektórzy nazywają to zjawisko "pamięcią" świecy.
Inną przyczyną tunelowania może być szerokość świeczki oraz jakość wosku i knota. W przypadku szerszych świec, wosk często topi się tylko wokół knota, pozostawiając tunel. Niskiej jakości woski również często tunelują. W związku z tym lepiej jest wybierać świece dobrej jakości.
Pamięć świecy - co to takiego?
Istnieje coś takiego jak pamięć świecy. Gdy zapalasz świecę i po krótkim czasie ją gasisz, świeca “zapamiętuje” swój obszar spalenia i tworzy się tunel. Dlatego ważne jest, aby pierwsze palenie świecy trwało co najmniej 3-4 godziny, aby wypalić równomierny basen. Kolejne palenia powinny odbywać się w podobnym czasie, aby uniknąć tunelowania i uzyskać pełen zapach świecy w pomieszczeniu.
Dlaczego tunelowanie świecy to negatywne zjawisko?
Tunelowanie to zjawisko, które niestety skraca żywotność świeczki. Choć producenci często podają czas, przez który świeczka ma się palić, to w praktyce może to okazać się zdecydowanie krótszy okres. Na przykład, jeśli świeczka miała się palić przez 30 godzin, ale tylko niewielka część wosku wokół knota się topi, to spalanie się świeczki zakończy się znacznie wcześniej.
Nie tylko to, tunelowanie świecy to także marnotrawstwo wosku, a tym samym pieniędzy. Gdy spalanie wosku zostanie ograniczone do centralnej części świecy, a boki pozostaną nietknięte, wosk nie zostanie wykorzystany w pełni i zostanie zmarnowany.
Jak zlikwidować tunel w świecy?
Jeśli mamy świeczkę, która zaczyna tunelować, istnieje szansa na jej ratunek. Możemy zastosować trzy rozwiązania.
- Pierwszy polega na owinięciu świeczki folią aluminiową, najpierw tylko obudowy, a później tworząc niewielki klosz z góry. Wosk zacznie się powoli roztapiać, a my unikniemy zalania knota świecy. Jednakże, jeśli już wypaliliśmy świecę do połowy i zaczęła ona tunelować, nie polecamy stosowania przykrywki, ponieważ wosk zaleje płomień i wygasi świecę. Dlatego warto zacząć owijanie folią już od pierwszych oznak niesymetrycznego palenia.
- Drugie rozwiązanie to oskrobanie nadmiaru wosku ze ścianek, aby zwiększyć płomień. Można to zrobić przez wycięcie trochę wosku lub odsączenie trochę cieknącego wosku, ale trzeba być ostrożnym, ponieważ może to skutkować nieestetycznymi kreskami lub płatami wosku na ściankach lub porysowaniem szklanego opakowania.
- Trzeci sposób, najbardziej czasochłonny polega na wrzuceniu świeczki do kąpieli wodnej i poczekaniu, aż wosk stopi się i zejdzie ze ścianek. Jednakże, trzeba uważać na poziom wody, aby świeczka się nie przewracała oraz na to, aby wosk nie zalał knota bo gdy wosku będzie za dużo, to świeczka nie będzie chciała się palić.
Tunelowanie świec to problem, który może wpłynąć na trwałość i jakość zapachu. Warto zatem pamiętać o tych poradach, aby uniknąć tego problemu. Ważne jest, aby pamiętać, że palenie świec wymaga pewnej ostrożności i uwagi, a świeca powinna być umieszczona na stabilnej powierzchni, z dala od materiałów łatwopalnych. Dzięki tym prostym wskazówkom, można cieszyć się pięknym zapachem świec przez długi czas.