Darmowa dostawa od 199,00 zł
Listy zakupowe
Dodaj do nich produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Rimmel The Multi-Tasker korektor 020 Fair 10ml

Rimmel The Multi-Tasker korektor 020 Fair 10ml

24,79 zł30,99 zł
2,48 zł / ml

Kosmetyki dla dzieci - czym kierować się przy ich wyborze?

2016-07-25
Kosmetyki dla dzieci i niemowląt powinny zapewnić delikatnej skórze maluszka skuteczną, a przy tym łagodną pielęgnację. Do wyboru mamy szeroki asortyment kremów, szamponów czy oliwek przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Czym różnią się one od tych dedykowanych dorosłym? Jakie preparaty pielęgnacyjne będą odpowidnie dla Twojej pociechy? Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze kosmetyki dla dzieci.

Kosmetyki dla dzieci a kosmetyki dla dorosłych

Skóra dziecka, w porównaniu ze skórą osób dorosłych, ma odmienną strukturę. Jest ona znacznie bardziej cienka i delikatna, dlatego kosmetyki służące jej pielęgnacji cechują się innym składem niż te przeznaczone dla dorosłych. Bariera naskórkowa oraz płaszcz hydrolipidowy na skórze dziecka nie są ostatecznie wykształcone, co sprzyja jej wrażliwości i podatności na podrażnienia. Cienki naskórek u dzieci sprawia, że zawarte w kosmetykach substancje w większym stopniu przenikają w głąb skóry. To dlatego preparaty myjące i pielęgnacyjne dla dzieci powinny cechować się starannie dobranym składem, wolnym od potencjalnie szkodliwych substancji.

Kosmetyki dla dzieci - lista składników zakazanych

W składzie niektórych kosmetyków, również tych dla dzieci, znaleźć możemy sztuczne substancje zapachowe, konserwanty oraz sztuczne barwniki, przyczyniające się do powstania podrażnień, reakcji uczuleniowych, a nawet rumienia czy egzemy. Oto, jakich składników należy się wystrzegać podczas zakupu kosmetyków dla dzieci:

 • oleje mineralne - olej parafinowy (związek ropopochodny), wazelina;
 • parabeny - np. methylparaben, ethylparaben, propylparaben;
 • detergenty - czyli popularne SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate);
 • konserwanty - np. phenoxyetanol;
 • glikol propylenowy i polipropylenowy;
 • silikony;
 • stabilizatory.

Jakie kosmetyki dla dzieci wybrać?

Wybierając kosmetyki dla dzieci, dokładnie zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na etykiecie, również tymi pisanymi małym druczkiem. Poza najistotniejszą, dotyczącą przeznaczenia kosmetyku (wiek dziecka), ważne jest także to, czy produkt posiada atest Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Sięgaj po kosmetyki dla dzieci pozbawione parabenów, SLS i innych, wymienionych wyżej składników.

Podstawowe preparaty służące do pielęgnacji dziecięcej skóry to:

 • kosmetyki myjące - np. emolienty do kąpieli, które delikatnie oczyszczają i pielęgnują skórę, nie pozbawiając jej przy tym warstwy ochronnej.
 • Oliwki dla dzieci - zapobiegają wysuszeniu i łuszczeniu skóry. W swoim składzie nie posiadają wody, dlatego są odporne na rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów. 
 • Pudry i zasypki - chronią przed odparzeniami skóry, dlatego przydatne są zwłaszcza w okresie letnim. Produkty te zawierają zwykle tlenek cynku, który przejawia właściwości bakteriostatyczne.
 • Chusteczki nawilżające - oczyszczają, odświeżają i koją skórę, uwalniając nas od konieczności kąpania dziecka przy zmianie pieluszki.
 • Kremy - latem osłonią skórę dziecka przed działaniem promieni słonecznych, a zimą zabezpieczą ją przed mrozem i wiatrem.
 • Szampon do włosów - możemy zastąpić go produktem typu 2w1, który spełnia funkcję płynu do mycia ciała, jak i włosów (np. Make Me Bio - I Love My Baby Wash o delikatnej formule, wolnej od substancji chemicznych i konserwantów).
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
pixel