Darmowa dostawa od 199,00 zł
Listy zakupowe
Dodaj do nich produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kremy przeciwzmarszczkowe - kiedy zacząć je stosować, co powinien zawierać krem, aby opóźnić proces starzenia skóry?

2019-02-21
Zwykle pierwsza zmarszczka pojawiająca się na twarzy kobiety jest powodem do zmartwienia i spadku nastroju. Zazwyczaj to także czas, w którym panie zaczynają stosować specjalne kremy przeciwzmarszczkowe, aby uchronić cerę przed utratą jędrności. Czy pierwsza zmarszczka to dobra pora na kurację przeciwzmarszczkową? Jak powinna wyglądać optymalna pielęgnacja twarzy, aby jak najdłużej zachować młody wygląd?

Zmarszczki są nieuniknione, ale można opóźnić ich pojawienie się

Zmarszczki nie tylko na twarzy, lecz także całym ciele są zjawiskiem naturalnym, związanym z procesem starzenia organizmu, zatem nie da się im całkowicie zapobiec. Związane jest to z obniżoną aktywnością fibroblastów - komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie kolagenu oraz białka, które pełni bardzo ważną funkcję na poziomie skóry właściwej, mianowicie utrzymuje optymalną elastyczność i napięcie skóry. Wraz z wiekiem poziom kolagenu spada, czemu towarzyszy obniżone napięcie cery, pierwsze zmarszczki czy pojawienie się tak zwanej luźnej skóry.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

To stare porzekadło ma zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także kwestii pielęgnacji twarzy. Sekretem dobrej kuracji przeciwzmarszczkowej jest jej rozpoczęcie jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów. Nie oznacza to oczywiście, że nastolatki powinny sięgać po serum przeciwzmarszczkowe. Pierwszym krokiem do zapobiegania zmarszczkom jest właściwe nawilżenie oraz ochrona skóry już od dzieciństwa. Oznacza to, że wśród kosmetyków do codziennej pielęgnacji twarzy nie powinno zabraknąć nie tylko preparatów oczyszczających skórę, lecz także kremów nawilżających i optymalnej ochrony przed promieniami UV, gdyż to właśnie one bardzo często przyspieszają proces utraty jędrności. Krem przeciwzmarszczkowy jest dopiero następny w kolejce, jeśli chodzi o działania zapobiegające zmarszczkom, mimo to na krem czy serum przeciwzmarszczkowe można zdecydować się już około 25. roku życia, mimo że na opakowaniu napisane jest 30+. To, co wskazuje pudełeczko z kremem, to jedynie sugestia producenta, natomiast 25. rok życia to wiek, w którym zaczyna spadać produkcja kolagenu.
Jak działa krem przeciwzmarszczkowy?

Swoje działanie kremy przeciwzmarszczkowe zawdzięczają odpowiednim składnikom. Najważniejszą kwestią jest dobranie odpowiedniego kremu do rodzaju cery - suchej, mieszanej bądź tłustej, aby jej dodatkowo nie zapychać bądź nie przesuszać. Podstawą ochrony skóry przed starzeniem i utratą jędrności jest dogłębne nawilżenie. Dobry krem przeciwzmarszczkowy powinien być zatem wzbogacony o:

 • mocznik,
 • kolagen,
 • glicerynę,
 • kwas hialuronowy.

Oprócz działania nawilżającego, krem powinien także z powodzeniem zwalczać wolne rodniki, a zatem być bogaty w przeciwutleniacze. W tej roli najlepiej spełnią się witaminy, a w szczególności:

 • witamina A,
 • witamina C,
 • witamina B3.

Do składników o aktywnym działaniu należą także takie substancje, jak:

 • resweratrol,
 • sirtuiny,
 • kwasy owocowe,
 • składniki mineralne (wapń, magnez).

Krem na dzień i na noc

To bardzo ważne rozróżnienie, na które warto zwracać uwagę. To szczególnie istotne ze względu na różne fazy, w których znajduje się skóra w ciągu dnia i nocy. Niektóre preparaty na noc zawierają substancje aktywne niekorzystnie działające na skórę w połączeniu z promieniami słonecznymi - na przykład witamina A. Z kolei kremy na dzień wzbogacone są o optymalne filtry przeciwsłoneczne, a ochrona przed słońcem jest niezwykle ważna w każdym wieku, szczególnie po przekroczeniu 30. roku życia. Z tego względu w codziennej pielęgnacji twarzy powinny znaleźć się zarówno kremy na dzień, jak i na noc. Muszą być dobrane tak, aby ich działanie wzajemnie się dopełniało. Szeroki wybór kremów przeciwzmarszczkowych można znaleźć na ekobieca.pl.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019

Polecane

pixel