Darmowa dostawa od 199,00 zł
Listy zakupowe
Dodaj do nich produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Równowaga PEH - proteiny, emolienty i humektanty w świadomej pielęgnacji włosów

2021-06-30
Równowaga PEH - proteiny, emolienty i humektanty w świadomej pielęgnacji włosów

Obecnie na półkach z produktami do pielęgnacji włosów można znaleźć masę różnych artykułów. Paradoksalnie jednak często nie ułatwia to dbania o pasma, lecz powoduje uczucie zagubienia. Wiele pań wciąż nie wie, które kosmetyki będą dla nich najlepsze i zadaje sobie odwieczne pytanie - co zrobić, by włosy były piękne i zdrowe? Odpowiedź na nie jest prosta i skomplikowana jednocześnie - wystarczy wdrożyć prostą i świadomą pielęgnację, której jednym z podstawowych elementów będzie równowaga PEH. Co oznacza ten skrót? Na to i wiele innych pytań odpowiemy w naszym artykule.

 

Czym jest równowaga PEH?

Równowaga PEH to jeden z podstawowych elementów świadomej pielęgnacji włosów. Pojęcie to wzięło się od nazw trzech substancji - Protein (P), Emolientów (E) i Humektantów (H). Wszystkie one są niezbędne do optymalnej pielęgnacji, a przy odpowiednim stosowaniu zapewniają włosom piękny i zdrowy wygląd.

 

Jak mawia Anwen, czyli polska naczelna włosomaniaczka, równowagę PEH można porównać do dobrze zbilansowanej diety. Tak jak każdy z nas powinien dbać o dobre odżywienie swojego ciała, dostarczając mu różnych składników (m.in. węglowodanów, tłuszczy, witamin), tak samo powinnyśmy różnorodnie “odżywiać” nasze włosy, zapewniając im w odpowiednich proporcjach proteiny, humektanty i emolienty.

 

Jaką funkcję w równowadze PEH pełnią proteiny?

 

Włosy w dużej mierze składają się z keratyny. Proteiny, czyli białka, są zatem podstawowym budulcem pasm. Można sobie je wyobrazić jako elementy układanki, które razem tworzą włos. Pod wpływem działania szkodliwych czynników, takich jak promieniowanie UV, wysoka temperatura, substancje zawarte w farbach czy pod wpływem uszkodzeń fizycznych niektóre elementy struktury włosów zostają zniszczone, a w ich miejscach tworzą się luki. W efekcie pasma są słabsze, bardziej łamliwe, mają skłonności do rozdwajania i do tworzenia się dalszych uszkodzeń. Jeżeli zauważasz podobne problemy u siebie, to bardzo możliwe, że Twoim włosom brakuje właśnie protein. Cechami charakterystycznymi tego typu pasm jest też to, że mają “smętny” wygląd, tendencję do strączkowania i brakuje im objętości, a w przypadku włosów kręconych - skręt jest osłabiony. Wszystkie te problemy można rozwiązać, dostarczając w pielęgnacji odpowiednią dawkę protein.

W jaki sposób działają proteiny? Łatają one ubytki w konstrukcji włosa, a tym samym go wzmacniają, dzięki czemu pasma odzyskują życie, objętość czy skręt.

Wśród protein można wyróżnić m.in.:

  • keratynę,
  • hydrolizowane proteiny pszenicy,
  • aminokwasy jedwabiu.

 

Nadmiar i niedobór protein w pielęgnacji włosów. Jak to wygląda?

Niedobór protein sprawia, że włosy są matowe, oklapnięte, pozbawione objętości, słaby skręt włosów kręconych.

Nadmiar protein sprawia, że włosy są bardziej sztywne, matowe, łatwo się plączą i puszą.

 

Warto jednak pamiętać, że z ilością protein w pielęgnacji można również przesadzić - taka sytuacja także nie wpływa na kondycję włosów pozytywnie. “Przeproteinowane” pasma stają się spuszone, przesuszone i matowe. Dlatego warto pamiętać też o dwóch pozostałych elementach równowagi PEH. Jeśli nie jesteście pewni czy dana odżywka zawiera proteiny, wcześniej wspomniana Anwen, oznaczyła swoje produkty pod kątem równowagi PEH i porowatości włosów. Wśród nich znajdują się także odżywki proteinowe.

Świadoma pielęgnacja włosów jest coraz bardziej w trendzie dlatego też kolejne marki bardziej świadomie podchodzą do oznaczania swoich produktów. Trust My Sister również specjalizuje się w produktach do pielęgnacji włosów, a wśród nich znalazły się 3 maski proteinowe.

 

Poznaj znaczenie emolientów w pielęgnacji włosów

 

Emolienty to substancje, które tworzą na włosach ochronną warstwę, a dodatkowo je uelastyczniają, dodają im blasku, miękkości oraz pomagają “domknąć” w pasmach nawilżenie. 

 

Po czym rozpoznać, że włosom brakuje emolientów? Są one spuszone, matowe, pozbawione blasku oraz mają skłonność do elektryzowania się. 

Dobrze dobrany produkt emolientowy “dociąża” włosy (ale nie obciąża ich!) i tworzy na nich delikatny film ochronny. W efekcie taki kosmetyk ujarzmia zelektryzowane kosmyki, uelastycznia je oraz dodaje im blasku. 

Do emolientów zaliczają się m.in.:

  • masła,
  • oleje,
  • alkohole tłuszczowe,
  • silikony
  • woski
  • lanolina.

 

Podobnie jak w przypadku protein, emolienty także mogą zostać w pielęgnacji zastosowane w nadmiarze. W takiej sytuacji dochodzi do strączkowania pasm oraz utraty lekkości i objętości fryzury. Dlatego - choć są dla włosów bardzo ważne - również w ich przypadku nie można sobie pozwolić na przesadę.

 

Nadmiar i niedobór emolientów w pielęgnacji włosów. Jak to wygląda?

 

Niedobór emolientów sprawia, ze włosy stają się spuszone, przesuszone, sianowate, szorstkie włosy, bez połysku.

Nadmiar emolientów sprawia, ze włosy stają się oklapnięte, obciążone, strączkują się wyglądają na przetłuszczone.

 

W przypadku trudności z wyborem produktów emolientowych z pomocą również przychodzi nam Anwen ze swoimi odżywkami oraz Trust My Sister, w których asortymencie znalazły się maski

 

Jaka jest rola humektantów w pielęgnacji włosów?

 

Humektanty to substancje nawilżające, których zadaniem jest wiązanie wody we włosach. Chyba każdy z nas wie, jak wyglądają suche włosy - są matowe, bez życia, pozbawione miękkości i objętości, szorstkie, kruche i łamliwe. Takie objawy świadczą właśnie o niedoborach humektantów.

 

Przykładowe humektanty:

 

Oczywiście z humektantami również można przesadzić. Wówczas pasma stają się zestrączkowane i pozbawione życia. Nadmiar tego składnika można rozpoznać szczególnie po tym, że gdy włosy są mokre, mają tendencję do ciągnięcia się “jak guma”. 

 

Co ważne, w przypadku przesadnego nawilżenia włosów podczas suszy możemy osiągnąć zupełnie odwrotny efekt od zamierzonego i… przesuszyć pasma. Dzieje się tak szczególnie w przypadku zastosowania dość mocnych humektantów i niedomknięcia ich emolientami. W takiej sytuacji suche otoczenie sprawia, że pasma oddają wilgoć. Z kolei jeżeli wilgotność powietrza jest bardzo wysoka, to pod wpływem humektantów włosy mogą mocno się spuszyć.

 

Nadmiar i niedobór humektantów w pielęgnacji włosów. Jak to wygląda?

 

Niedobór humektantów sprawia, że włosy stają się matowe, oklapnięte i suche.

Nadmiar humektantów sprawia, że włosy stają się spuszone i łatwo się plączą.

Nie wiesz jaki produkt wybrać? Marka Anwen proponuje odżywkę o pięknym zapachu bzu, w kilku pojemnościach.

 

Jak zachować równowagę PEH - czyli w jakich proporcjach powinno się stosować poszczególne składniki?

 

Aby kompleksowo dbać o włosy, poza stosowaniem szamponu, należy dostarczać im trzy typy składników - proteiny, emolienty i humektanty. Można to zrobić za pomocą masek, odżywek czy własnoręcznie zrobionych “kosmetyków”. Zaburzenie balansu w którąkolwiek ze stron niesie za sobą ryzyko różnego rodzaju uszkodzeń i niezbyt korzystnego wyglądu włosów. Niestety nie ma uniwersalnej zasady mówiącej, jak często stosować każdy z typów składników, by pasma prezentowały się pięknie i zdrowo. Każda z nas powinna samodzielnie obserwować swoje włosy i próbować różnych kombinacji, aby ostatecznie znaleźć tę najlepszą. Początkowo może wydawać się to niełatwym i nieco żmudnym zadaniem, jednak z czasem pasma z pewnością odwdzięczą się znakomitą kondycją i olśniewającym wyglądem.

 

Nasza prywatna włosomaniaczka - Magda też ma do powiedzenia kilka słów w temacie równowagi PEH, zapraszamy! :)

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

Anwen Odżywka do włosów Nawilżający bez 200ml

Anwen Odżywka do włosów Nawilżający bez 200ml

28,99 zł brutto22,61 zł brutto
0,11 zł / ml brutto
Anwen Proteinowa Magnolia Odżywka do włosów o średniej porowatości 200ml

Anwen Proteinowa Magnolia Odżywka do włosów o średniej porowatości 200ml

28,99 zł brutto22,61 zł brutto
0,11 zł / ml brutto
Anwen Proteinowa Orchidea Odżywka do włosów o wysokiej porowatości 200ml

Anwen Proteinowa Orchidea Odżywka do włosów o wysokiej porowatości 200ml

29,49 zł brutto23,00 zł brutto
0,12 zł / ml brutto
pixel