Darmowa dostawa od 49,99 zł
Listy zakupowe
Dodaj do nich produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
CLARESA Lakier hybrydowy French Time 8 5g

CLARESA Lakier hybrydowy French Time 8 5g

9,80 zł16,89 zł
1,96 zł / g
CLARESA Lakier hybrydowy French Time 5 5g

CLARESA Lakier hybrydowy French Time 5 5g

9,80 zł16,89 zł
1,96 zł / g
Bell Aztec Blue Mascara Tusz do rzęs Blue 01

Bell Aztec Blue Mascara Tusz do rzęs Blue 01

11,99 zł14,99 zł
1,71 zł / g

Typowe problemy jamy ustnej - jak im zaradzić?

2016-04-26
Jama ustna, na którą składają się tkanki miękkie, zęby oraz przyzębie jest siedliskiem bakterii i miejscem narażonym na wiele schorzeń oraz problemów, nie tylko zdrowotnych, lecz również estetycznych. Piękny uśmiech to wizytówka każdego człowieka, dlatego podczas codziennej pielęgnacji nie należy pomijać ważnej kwestii, jaką jest higiena jamy ustnej. Jej zaniedbanie skutkować może m.in. stanem zapalnym dziąseł, nadwrażliwością czy nieświeżym oddechem. Sprawdź, jak zwalczyć te nieprzyjemne dolegliwości.

Zapalenie dziąseł


Do zapalenia dziąseł przyczynia się płytka nazębna, czyli odkładająca się na powierzchni zębów warstwa bakterii. Podrażnia ona dziąsła, sprzyjając ich opuchnięciu i zaczerwienieniu, a z czasem - krwawieniu. Inne objawy stanu zapalnego dziąseł to: nadmierne odkładanie się kamienia na zębach, nadwrażliwość szyjek zębowych i ich obniżenie, a także przykry zapach z ust. Choć zapalenie dziąseł jest schorzeniem bardzo powszechnym, nie powinniśmy go bagatelizować. Nieleczone doprowadzić może do rozchwiania, a nawet wypadania zębów.
Bywa, że za stan zapalny dziąseł odpowiada choroba lub przyjmowanie niektórych leków, jednak w większości przypadków jest to skutek niewłaściwej pielęgnacji jamy ustnej, czyli niedokładnego lub zbyt mocnego szczotkowania zębów.
Zwalczanie zapalenia dziąseł opierać powinno się zatem na wzmożonej higienie. Nagromadzony osad i kamień nazębny wymaga oczyszczenia w gabinecie dentystycznym. Po tym czasie należy starannie szczotkować i nitkować zęby. Jeśli dziąsła są wciąż podrażnione, lepiej jest używać szczoteczki o miękkim włosiu.
Przydatne okazują się specjalne wykałaczki stomatologiczne, dzięki którym w delikatny sposób oczyścimy przestrzenie międzyzębowe, jak również specjalne pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej przeciwko krwawieniu dziąseł. Drogerie i apteki oferują nam ponadto koncentraty, które zapobiegają paradontozie oraz niwelują obrzęki i zaczerwienienia dziąseł (np. Tołpa Paradontosis).

Nieprzyjemny zapach z ust

Przykry zapach z ust, czyli halitoza, to problem, który wynika przeważnie z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Nieusunięte resztki jedzenia oraz gromadząca się płytka nazębna stanowią doskonałe podłoże dla bakterii i grzybów, powodujących m.in. próchnicę, stany zapalne dziąseł i grzybicę. Te choroby jamy ustnej są częstą przyczyną nieświeżego oddechu.
Za brzydki zapach z ust winę ponosić mogą również mniej oczywiste czynniki, np. źle dopasowana proteza, nieżyt nosa, schorzenia zatok, niektóre leki (np. przeciwdepresyjne) czy palenie papierosów.
Aby nasz oddech stał się świeży, podstawą jest regularne i dokładne oczyszczanie zębów oraz języka. Uzupełnienie dla pasty do zębów stanowić mogą ziołowe płyny do płukania jamy ustnej na bazie np. aloesu, mięty, szałwii lub tymianku. Należy także wyeliminować przyczynę przykrego zapachu. W pierwszej kolejności pozbądźmy się kamienia nazębnego oraz chorób jamy ustnej, takich jak parodontoza czy ubytki próchnicowe. Jeśli mimo wszystko nieświeży oddech wciąż nam towarzyszy, poszukajmy jego źródła u laryngologa lub gastrologa. W przeciwnym razie nasza walka z nieprzyjemnym zapachem będzie jedynie jego maskowaniem.

Nadwrażliwość zębów

Nadmierna wrażliwość zębów przejawia się ostrym, przeszywającym bólem po spożyciu słodkich, bardzo zimnych lub gorących pokarmów czy napojów. Ból ten spowodowany jest odsłonięciem kanalików zębowych pod wpływem zbyt mocnego szczotkowania, zapalenia dziąseł bądź gromadzącego się kamienia nazębnego.
W zmaganiach z nadwrażliwością zębów, oprócz niezbędnych zabiegów stomatologicznych, użyteczne są pasty wzmacniające szkliwo i łagodzące ból. Bardzo ważne jest także stosowanie miękkich szczoteczek, unikanie spożywania gorących, zimnych lub kwaśnych pokarmów oraz gazowanych napojów. Zęby należy myć ruchem wymiatającym w kierunku korony zęba, zaczynając od linii dziąseł.


W drogerii eKobieca.pl znajdziesz najlepsze produkty do higieny jamy ustnej, które pomogą Ci pokonać typowe problemy dziąseł i zębów.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2016
pixel