Darmowa dostawa od 199,00 zł
Listy zakupowe
Dodaj do nich produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
CLARESA Lakier hybrydowy French Time 7 5g

CLARESA Lakier hybrydowy French Time 7 5g

8,99 zł16,89 zł
1,80 zł / g
Rimmel The Multi-Tasker korektor 020 Fair 10ml

Rimmel The Multi-Tasker korektor 020 Fair 10ml

24,79 zł30,99 zł
2,48 zł / ml
CLARESA Lakier hybrydowy French Time 2 5g

CLARESA Lakier hybrydowy French Time 2 5g

8,99 zł16,89 zł
1,80 zł / g
CLARESA Lakier hybrydowy French Time 8 5g

CLARESA Lakier hybrydowy French Time 8 5g

8,99 zł16,89 zł
1,80 zł / g

Typowe problemy stóp - jak im zaradzić? Poznaj sekrety domowej pielęgnacji stóp!

2016-07-26
Stopy to ta część ciała, o której często zapominamy podczas codziennej pielęgnacji. Przez większą część roku skrywamy je pod zabudowanym obuwiem, a dopiero latem decydujemy się poświęcić im należytą uwagę. Wówczas wygląd naszych stóp może pozostawiać wiele do życzenia. Stopy, o które nie troszczymy się regularnie, narażone są na różne problemy, nie tylko te natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Zrogowaciały naskórek, odciski, modzele, popękane pięty - to najpowszechniejsze z nich. Na czym polegają i jak im przeciwdziałać? Przedstawiamy tajniki domowej pielęgnacji stóp, dzięki którym bez skrępowania zaprezentujesz się w klapkach i sandałach.

Sucha skóra stóp

Twardy, zgrubiały i suchy naskórek na piętach i palcach u stóp to najpowszechniejszy problem, z którym zmagamy się wszyscy. Jest on nieuniknioną konsekwencją ucisku, jaki powstaje podczas chodzenia. Do jego nasilenia przyczynić się może źle dopasowane obuwie, niewłaściwa pielęgnacja, nadwaga, cukrzyca, zaburzenia hormonalne oraz predyspozycje genetyczne, związane z budową anatomiczną stopy. Paradoksalnie, nadmierne rogowacenie naskórka, bywa również reakcją na zbyt intensywne jego złuszczanie, np. przy pomocy tarki lub pumeksu. W odpowiedzi na znaczne usunięcie martwej skóry, organizm rozpoczyna produkcję nowych komórek naskórka. Ten mechanizm obronny, przypominający raczej mechanizm błędnego koła, może jedynie nasilić problem suchej i twardej skóry stóp.
Jak zatem skutecznie go wyeliminować?

 • Stosuj kąpiele stóp w roztworze soli - zmiękczą one skórę, przygotowując ją do zabiegów pielęgnacyjnych.
 • Po każdej kąpieli używaj zmiękczających kremów do stóp, najlepiej tych zawierających mocznik, kwas salicylowy lub alantoiny.
 • Martwy naskórek regularnie złuszczaj przy pomocy peelingów lub pilników (np. elektrycznych). Uważaj przy tym, by nie podrażnić skóry znajdującej się pod spodem.

Odciski

Odciski, zwane również nagniotkami, pojawiają się przeważnie na palcach stóp. Przyjmują one postać czopa rogowego, który, wrastając w głąb skóry, powoduje ból i dyskomfort. Odciski powstają na skutek niewłaściwie dobranego (zbyt małego lub ciasnego) obuwia, a także pod wpływem nieprawidłowego chodu czy zniekształceń stopy. Istnieje kilka sposobów na usunięcie odcisków.
 • Noś wygodne, nieuciskające buty.
 • Stosuj kremy zmiękczające pomocne w likwidacji odcisków.
 • Używaj plastrów, które ochronią odcisk i złagodzą ból podczas chodzenia.
W niektórych przypadkach konieczna okazać się może wizyta u podologa, który usunie odcisk za pomocą skalpela.

Modzele

Modzele to zgrubienia naskórka, które pojawiają się zwykle na piętach lub wyniosłościach kości. Podobnie jak odciski, modzele powodują nieprzyjemny ucisk, skutecznie utrudniając chodzenie. Zwykle powstają na skutek noszenia niewygodnych butów (np. szpilek), lecz wynikać mogą również z nieprawidłowości w zakresie chodu i ukształtowania stopy. Modzele to częsta przypadłość osób z płaskostopiem lub wysokim podbiciem stopy. Aby pozbyć się tego nieestetycznego i bolesnego problemu, należy:
 • Systematycznie złuszczać skórę stóp przy pomocy delikatnej tarki lub pumeksu.
 • Nosić dopasowane obuwie, zaopatrzone w specjalne wkładki i miękkie podeszwy, amortyzujące wstrząsy.
 • Stosować kremy lub balsamy o właściwościach nawilżających, zmiękczających i wygładzających.

Popękane pięty

Popękane pięty objawiają się powstaniem szczelin w powłoce skórnej, a za ich bezpośrednią przyczynę uchodzi suchość i brak elastyczności skóry. Pod wpływem ciężaru, jaki spoczywa na piętach podczas chodzenia i stania, przesuszona skóra nie jest w stanie rozciągnąć się, w konsekwencji czego pęka. Pękające pięty narażone są na infekcje bakteryjne, co może tylko pogłębić ich bolesność. Za inne przyczyny popękanych pięt uznaje się m.in.: zaniedbanie pielęgnacji stóp (ich niedostateczne złuszczanie i nawilżanie), niedobór witaminy A w diecie, zbyt duży ucisk na stopy czy noszenie niedopasowanego obuwia. Pękające pięty wymagają zatem starannej pielęgnacji, do której zaliczyć można:
 • codzienne usuwanie martwego naskórka tarką lub pumeksem (w przypadku płytkich pęknięć), 
 • aplikowanie na skórę kremów zmiękczających,
 • ziołowe kąpiele stóp,
 • wizyty u pedicurzystki lub podologa, który usunie zgrubienia skóry.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
pixel